Σάββατο, 12 Ιουνίου 2010

Αργεντινή-Νιγηρία 1-0

Ενα γρήγορο γκολ του Χέινσε στο 6' ήταν αρκετό για την Αργεντινή να νικήσει την Νιγηρία και να ξεκινήσει με το δεξί το 19ο Παγκόσμιο Κύπελλο, συνεχίζοντας την παράδοση που έχει στις πρεμιέρες στις τελευταίες πέντε διοργανώσεις.

Στο μακρινό 1990 και στην ήττα-σοκ από το Καμερούν πρέπει να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω για να βρούμε απώλεια βαθμών της "μπιανκοσελέστε" σε πρεμιέρα της σε Μουντιάλ.

Από την διοργάνωση των ΗΠΑ και για τις επόμενες πέντε (μαζί με τη φετινή), η Αργεντινή φεύγει με τους 3 βαθμούς από το πρώτο ματς του ομίλου. Μάλιστα το 2002 είχε νικήσει στην πρεμιέρα και πάλι τη Νιγηρία με το 1-0 με γκολ του Μπατιστούτα.

Αυτή ήταν συνολικά η τρίτη επικράτηση των Αργεντίνων απέναντι στους "Σούπερ Αετούς" σε ισάριθμες μουντιαλικές αναμετρήσεις, καθώς είχε προηγηθεί το 2-1 το 1994 στις ΗΠΑ.

Την ίδια ώρα η Νιγηρία συμπλήρωσε 6 αγώνες χωρίς νίκη σε Παγκόσμιο Κύπελλο με τελευταίο της θύμα το 1998 την Βουλγαρία.

Ενα δυνατό ξεκίνημα λοιπόν της Αργεντινής ήταν αρκετό για το τρίποντο στον αγώνα του Γιοχάνεσμπουργκ. Την απάντηση στο γρήγορο γκολ του Χέινσε δεν την βρήκαν ποτέ οι Αφρικανοί, αφού περιορίστηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα σε παθητικό ρόλο.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Λίο Μέσι που άξιζε ένα τέρμα ωστόσο δεν τα κατάφερε καθώς ο Ενιάμα ήταν σε σπουδαία μέρα και περιόρισε το σκορ στα επίπεδα του 1-0.

Οι προπονητές

Ο... κουστουμάτος Ντιέγκο παρέταξε την Αργεντινή στον αγωνιστικό χώρο με ένα 3-4-3. Τρία σέντερ μπακ στην άμυνα Σάμουελ, Ντεμιτσέλις και Χέινσε, στην μεσαία γραμμή από αριστερά οι Ντι Μαρία, Μαστσεράνο, Βερόν και Γκουτιέρες ενώ στην επίθεση η τριάδα Ιγκουαΐν, Τέβες και Μέσι.

Στην αντίπερα όχθη ο Λαρς Λάγκερμπακ κατέβασε την Νιγηρία με ένα κλασικό 4-4-2 με Ταϊβό, Σίτου, Γιόμπο και Οντιά στην άμυνα, Αντελέγε, Ετούχου, Κάιτα και Ομπάσι στα χαφ, με τους Ομπίνα και Αγεγμπένι να αποτελούν το δίδυμο της επίθεσης.

Εν αρχή ην ο Μέσι!

Φουλ επίθεση έδειξε με το σχήμα του ο Μαραντόνα και οι παίχτες του έκαναν το ιδανικό ξεκίνημα με μπροστάρη τον Λίο Μέσι. Ο μικρός μάγος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την εκπληκτική του χρονιά με την Μπαρτσελόνα.

Στο 4' πέρασε τη... μισή Νιγηρία, αλλά ο Ιγκουαΐν έχασε ένα γκολ που ήθελε προσπάθεια να καταφέρεις να μην στείλεις την μπάλα στα δίχτυα. Δεν πέρασε ένα λεπτό και ο Μέσι με μια βολίδα ανάγκασε τον Ενιάμα να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βερόν και ο Χέινσε με κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 6'. Οποιο άγχος μπορεί να είχαν τα παιδιά του Ντιέγκο για την πρεμιέρα, εξαφανίστηκε σε χρόνο ρεκόρ.

Οι Νιγηριανοί επηρεάστηκαν από το δυνατό ξεκίνημα των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα στα πρώτο 25 λεπτά ουσιαστικά να μην υπάρχουν στον αγωνιστικό χώρο. Σε κάποια σημεία μάλιστα της συνάντησης φάνηκαν να πελαγοδρομούν, με τους Αργεντίνους να φτάνουν εύκολα στην αντίπαλη εστία.

Στο 18' ο Μέσι βρήκε και πάλι χώρο αλλά ο πορτιέρο τον "Σούπερ Αετών" τον σταμάτησε για δεύτερη φορά. Τρία λεπτά αργότερα ο Ιγκουαΐν έχασε και δεύτερο τετ-α-τετ μετά απο καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Τέβες, ενώ στο 23' η αεροπορία των "μπιανκοσελέστε" απείλησε ξανά σε στημένη φάση με την κεφαλιά του Σάμουελ.

Ενα ήρεμο Αργεντίνικο απόγευμα μέχρι το ημίχρονο

Η συνέχεια φυσικά της αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί στον ίδιο μοτίβο. Βρισκόμαστε στο τέλος μια κουραστικής χρονιάς για τους περισσότερους πρωτοκλασάτους παίκτες, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει αισθητά.

Λίγο και το γκολ, λίγο και η άνεση που κρατούσαν οι Αργεντίνοι το 1-0 έφταναν για να οδηγηθούν σε σημείο... επικίνδυνης χαλάρωσης οι ποδοσφαιριστές του Μαραντόνα. Ομως οι Νιγηριανοί δεν μπόρεσαν να την εκμεταλλευτούν δημιουργώντας μόνο μια καλή ευκαιρά με τον Ομπάσι στο 28'.

Και πάλι καλά να λένε οι Αφρικανοί που είχαν σε σπουδαία μέρα τον Ενιάμα ο οποίος στο 37' σταμάτησε για τρίτη φορά τον Λίο Μέσι. Ετσι κατάφεραν και πήγαν στα αποδυτήρια μένοντας μέσα στο παιχνίδι.

Μάλιστα λίγο πριν αφήσουν τον χορτάρι μετά τα πρώτα 45', οι παίκτες του Λάγκερμπακ συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του γηπέδου για να προσευχηθούν για ένα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο!

Πλήρης έλεγχος του ρυθμού

Λίγο πριν αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο, οι Νιγηριανοί ξανασυγκεντρώθηκαν στο κέντρο για να προσευχηθούν αγκαλιασμένοι. Μόνο που η Αργεντινή δεν αντιμετωπίζεται μόνο... με προσευχές.

Χωρίς κόπο και ιδρώτα η "μπιανκοσελέστε" κράτησε το 1-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης, έχοντας ευκαιρίες όπως με τον Μέσι στο 47' να καθαρίσει τον αγώνα.

Με την κατοχή της μπάλας μετά από μία ώρα αγώνα να αγγίζει το 60% για την Αργεντινή, οι ποδοσφαιριστές του Μαραντόνα είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Την ίδια ώρα ο αντίπαλος Σουηδός τεχνικός ανακάτευε την τράπουλα στην επίθεση προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Δεν πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες

Με το σκορ όμως στα επίπεδα του 1-0, το παιχνίδι μπορούσε να ανατραπεί σε μία φάση. Ειδικά από την στιγμή που Μέσι (66') και Ιγκουαΐν (67') έχασαν κλασικές ευκαιρίες για το 2-0, ο περίφημος νόμος του ποδοσφαίρου απειλούσε τη νίκη των Αργεντίνων.

Ενας νόμος που παραλίγο να εφαρμοστεί στο 71' όταν το σουτ του Ταϊβό έφυγε μόλις άουτ. Ο Μέσι όμως δεν έβαλε... μυαλό, ή πιο σωστά τον σταμάτησε για άλλη μια φορά ο εκπληκτικός Ενιάμα στο 81' με αποτέλεσμα στο επόμενο λεπτό να φτάσει κοντά στο 1-1 ο Ούτσε που κλώτσησε άουτ μια σπουδαία ευκαιρία.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση στον αγώνα που έληξε με το ίδιο σκορ, όπως και η πρεμιέρα των δύο ομάδων το 2002 στην Ιαπωνία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αργεντινή (Ντιέγκο Μαραντόνα): Ρομέρο, Σάμουελ, Ντεμιτσέλις, Χέινσε, Ντι Μαρία (85' Μπουρντίσο), Μαστσεράνο, Βερόν (75' Μάξι Ροντρίγκες), Γκουτιέρες, Ιγκουαΐν (78' Ντιέγκο Μιλίτο), Τέβες, Μέσι

Νιγηρία (Λαρς Λάγκερμπακ): Ενιάμα, Ταϊβό (75' Ούτσε), Σίτου, Γιόμπο, Οντιά, Αντελέγε, Ετούχου, Κάιτα, Ομπάσι (60' Οντεμβίγκιε), Ομπίνα (52' Μάρτινς) , Αγεγμπένι

Η 11άδα των γηπεδούχων

Μαραντόνα: Ρομέρο, Ντεμικέλις, Χάιντσε, Σάμουελ, Ντι Μαρία, Βερόν, Μασεράνο, Γκουτιέρες, Μέσι, Τέβες, Ιγκουαΐν.

Η 11άδα των φιλοξενούμενων

Λάγκερμπακ: Ενιάμα, Γιόμπο, Ταϊβό, Σιτού, Γιακούμπου, Οντιά, Ομπάσι, Ομπίνα, Αρούνα, Ετούχου, Κάιτα.
1'Έναρξη αγώνα

Στη σέντρα η ομάδα της Αργεντινής.
3'Ευκαιρία Νιγηρία

Δυνατό σουτ του Μπάσι από τα αριστερά, η μπάλα θα περάσει άουτ.
4'Ευκαιρία Αργεντινή

Απίστευτη φάση για την Αργεντινή να ανοίξει το σκορ. Ο Μέσι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή. Στη συνέχεια γύρισε στον Ιγκουαΐν που ήταν μόνος, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.
5'Ευκαιρία Αργεντινή

Ο Τέβες θα βρει πολύ ωραία τον Μέσι στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον 23χρονο άσο να κάνει το σουτ και τον Ενιάμα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
6'Γκολ Αργεντινή 1-0

Εκτέλεση κόρνερ του Βερόν από τα αριστερά, ο Χάιντσε μόνος του θα πάρει την κεφαλιά και θα ανοίξει το σκορ.
9'Σχόλιο Αργεντινή

Λάθος του Σάμουελ στη μεσαία γραμμή, η Νιγηρία με λίγο προσοχή θα μπορούσε να σκοράρει.
13'Σχόλιο

Πιέζει στα τελευταία τρία λεπτά η Νιγηρία, χωρίς αποτέλεσμα.
18'Σχόλιο

Ο ρυθμός του αγώνα έχει πέσει μετά το γκολ της Αργεντινής. Κατοχή για την Νιγηρία χωρίς ουσία όμως.
20'Ευκαιρία Αργεντινή

Ο Τέβες έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ιγκουαΐν μέσα στην περιοχή, ο Ενιάμα όμως έπεσε έδιωξε με δυσκολία.
24'Σχόλιο

92 στις 124 επιτυχημένες πάσες έχει η ομάδα της Αργεντινής στα πρώτα 25 λεπτά, με τους Νιγηριανούς να έχουν 59 στις 89.
28'Ευκαιρία Νιγηρία

Ο Αγιεγκμπένι έδωσε ωραία πάσα στον Ομπάσι μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον Νιγηριανό να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
31'Σχόλιο

Ο Βερόν είναι ο ποδοσφαιριστής που έχει τρέξει τα περισσότερα χιλιόμετρα μέχρι στιγμής στο παιχνίδι (3,4)
37'Ευκαιρία Αργεντινή

Ο Μέσι θα κάνει ωραία κομπίνα με τον Μασεράνο στη μεσαία γραμμή και θα βρεθεί μέσα στην μεγάλη περιοχή από τα δεξιά. Στη συνέχεια θα κάνει ωραίο σουτ με τον Ενιάμα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
41'Κίτρινη κάρτα Αργεντινή

Κίτρινη κάρτα στον Γκουτιέρες για δυνατό μαρκάρισμα στον Ομπάσι.
45'Έναρξη καθυστερήσεων

Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45'Λήξη ημιχρόνου

Τέλος στο πρώτο μέρος με την Αργεντινή να κερδίζει με 1-0 χάρη στο γκολ του Χάιντσε στο 6ο λεπτό.
46'Σέντρα 2ου ημιχρόνου

Στη σέντρα η Νιγηρία.
47'Ευκαιρία Αργεντινή

Ωραία σέντρα του Βερόν από τα δεξιά, ο Μέσι δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει την προβολή.
53'Αλλαγή παίκτη Νιγηρία

Μάρτινς μέσα στην θέση του Ομπίνα.
55'Σχόλιο

Πολλά τα λάθη της Αργεντινής στη μεσαία γραμμή, με τους Βερόν και Μασεράνο να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα της Νιγηρίας.
61'Αλλαγή παίκτη Νιγηρία

Μπάσι έξω στη θέση του ο Οντενβίγκι.
63'Σχόλιο

Οι Νιγηριανοί πιέζουν στο δεύτερο μέρος, με τους Αργεντινούς να έχουν επαναπαυθεί στο 1-0 του πρώτου μέρους.
66'Ευκαιρία Αργεντινή

Ο Τέβες έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Μέσι, όμως το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
67'Ευκαιρία Αργεντινή

Στη συνέχεια της φάσης ο Μέσι ανέβηκε από το κέντρο και έδωσε ωραία μπαλιά στον Ιγκουαΐν, όμως το σουτ του απομάκρυνε ο Ενιάμα.
71'Ευκαιρία Νιγηρία

Ο Ταϊμπό ανέβηκε από τα αριστερά και βρέθηκε σε καλή θέση. Στη συνέχεια έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ρομέρο.
72'Σχόλιο

Ο Ταϊμπό στην προηγούμενη προσπάθεια του τραυματίστηκε και πιθανότατα θα γίνει αλλαγή.
75'Αλλαγή παίκτη Αργεντινή

Βερόν έξω στη θέση του ο Μάξι Ροντρίγκες.
75'Αλλαγή παίκτη Νιγηρία

Ταϊμπό (τραυματίας) έξω στη θέση του ο Ούτσε.
76'Κίτρινη κάρτα Νιγηρία

Κίτρινη κάρτα στον Αρούνα για σκληρό μαρκάριμα στον Μέσι.
77'Ευκαιρία Νιγηρία

Καλή ευκαιρία για την Νιγηρία να ισοφαρίσει το ματς. Ο Μάρτινς από καλή θέση έκανε το σουτ και ο Ρομέρο έδιωξε με αρκετή δυσκολία
78'Αλλαγή παίκτη Αργεντινή

Ιγκουαΐν έξω στη θέση του ο Ντιέγκο Μιλίτο.
81'Ευκαιρία Αργεντινή

Ο Μέσι με προσωπική ενέργεια μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ, ο καταπληκτικός Ενιάμα όμως έδιωξε σε κόρνερ.
82'Ευκαιρία Νιγηρία

Απίστευτη ευκαιρία για την Νιγηρία να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Αγιαγκμπένι έκανε καταπληκτική σέντρα από τα δεξιά, ο Ούτσε μόνος του απέναντι από τον Ρομέρο έστειλε την μπάλα άουτ!
85'Αλλαγή παίκτη Αργεντινή

Ντι Μαρία έξω στη θέση του ο Μπουρντίσο.
90'Έναρξη καθυστερήσεων

Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.